Riaditeľ Martin Čulen
    Myšlienka založiť slovenské stredné školy s materinským vyučovacím jazykom sa ozvala na memorandovom národnom zhromaždení. V Kláštore pod Znievom, v malinkom mestečku, sa podarilo v septembri 1869 otvoriť prvé samostatné katolícke patronátne gymnázium so 73 žiakmi.Vyučovalo sa len v dvoch triedach, a to 9 predmetov povinných a 3 nepovinné (krasopis, telocvik a spev).
Riaditeľom bol Martin Čulen.

Prvá budova gymnázia
    Prvá budova gymnázia. (tzv. Točekovský dom)
Keď budova nestačila počtu žiakov, slovenský ľud začal zbierku na novú budovu. V Kláštore pod Znievom vybudovali ručnú tehelňu a ľud svojpomocne pálil tehlu. Budova bola postavená v roku 1874 z milodarov slovenského ľudu a v tom istom roku zatvorená.

Druhá budova gymnázia
    Druhá budova gymnázia.
V roku 1918 kláštorské gymnázium obnovilo činnosť. Myšlienka trvalého zabezpečenia rímsko - katolíckeho reálneho gymnázia bola neustále dôležitá pre tých, ktorí chceli prispieť výchovou mládeže k povzneseniu slovenského národného a kultúrneho života.

Prvou podmienkou úspešnej práce bola nová budova, ktorá by zodpovedala podmienkam modernej výchovy a výučby.

Pamätná listina
    Uloženie pamätnej listiny do základného kameňa v septembri 1935.

Úprava terénu
    Na stavebnom pozemku pri úprave terénu.

Úprava terénu
    Múry novej budovy začínajú vyrastať zo zeme. V letných mesiacoch sa pracovalo živým tempom.

Poschodie
    Stavia sa druhé poschodie.

Budova je dostavaná.

Budova
    Do konca roku 1935 bola budova pod strechou.

Budova
    Nová budova gymnázia bola otvorená 11.10.1936. V tejto budove v súčasnosti sídli naša základná škola.

Aktualizácia 25.apríl 2006